See fleipa on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nb",
"2": "verb form"
},
"expansion": "fleipa",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "43 43 14",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "42 43 15",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fleipe"
}
],
"glosses": [
"preterite of fleipe"
],
"id": "en-fleipa-nb-verb-PjEBzHuh",
"links": [
[
"fleipe",
"fleipe#Norwegian_Bokmål"
]
],
"tags": [
"form-of",
"preterite"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "43 43 14",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "42 43 15",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fleipe"
}
],
"glosses": [
"past participle of fleipe"
],
"id": "en-fleipa-nb-verb-PeEya2oU",
"links": [
[
"fleipe",
"fleipe#Norwegian_Bokmål"
]
],
"tags": [
"form-of",
"participle",
"past"
]
}
],
"word": "fleipa"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nb",
"2": "noun form",
"g": "n"
},
"expansion": "fleipa n",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "43 43 14",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "42 43 15",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fleip"
}
],
"glosses": [
"definite plural of fleip"
],
"id": "en-fleipa-nb-noun-txoacclk",
"links": [
[
"fleip",
"fleip#Norwegian_Bokmål"
]
],
"raw_glosses": [
"(non-standard since 2020) definite plural of fleip"
],
"raw_tags": [
"since 2020"
],
"tags": [
"definite",
"form-of",
"neuter",
"nonstandard",
"plural"
]
}
],
"word": "fleipa"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "non",
"3": "fleipa",
"4": "",
"5": "to babble, tattle"
},
"expansion": "Old Norse fleipa (“to babble, tattle”)",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse fleipa (“to babble, tattle”).",
"forms": [
{
"form": "fleipar",
"tags": [
"present"
]
},
{
"form": "fleipa",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "fleipa",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fleipast",
"tags": [
"infinitive",
"passive"
]
},
{
"form": "fleipande",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "fleipa",
"tags": [
"imperative"
]
},
{
"form": "fleip",
"tags": [
"imperative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "fleipa (present tense fleipar, past tense fleipa, past participle fleipa, passive infinitive fleipast, present participle fleipande, imperative fleipa/fleip)",
"name": "nn-verb-1"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to joke"
],
"id": "en-fleipa-nn-verb-kQAaTrZK",
"links": [
[
"joke",
"joke"
]
]
}
],
"word": "fleipa"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "fleipa"
}
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fleipa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "fleipandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "fleipaðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fleipa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fleipuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fleipim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipaðim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fleipuðuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fleipið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipaðið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fleipið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fleipask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "fleipandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "fleipazk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fleipumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipuðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipuðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fleipuðumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fleipimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipaðimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fleipuðuzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fleipizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipaðizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipuðusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fleipizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fleipra",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"10": "{{{ppast2}}}",
"11": "",
"12": "{{{ppast3}}}",
"13": "",
"14": "{{{3}}}",
"15": "",
"16": "{{{pp2}}}",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "{{{1}}}",
"5": "",
"6": "{{{spast2}}}",
"7": "",
"8": "{{{2}}}",
"9": "",
"head": "",
"tr": ""
},
"expansion": "fleipa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fleipa",
"name": "non-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fleip"
},
"name": "non-conj-weak2"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fleipum",
"impr_2pl": "fleipið",
"impr_2sg": "fleipa",
"infinitive": "fleipa",
"mp_impr_1pl": "fleipumsk",
"mp_impr_2pl": "fleipizk",
"mp_impr_2sg": "fleipask",
"mp_infinitive": "fleipask",
"mp_past_ind_1pl": "fleipuðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "fleipuðumk",
"mp_past_ind_2pl": "fleipuðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "fleipaðisk",
"mp_past_ind_3pl": "fleipuðusk",
"mp_past_ind_3sg": "fleipaðisk",
"mp_past_part": "fleipazk",
"mp_past_sub_1pl": "fleipaðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "fleipuðumk",
"mp_past_sub_2pl": "fleipaðizk",
"mp_past_sub_2sg": "fleipaðisk",
"mp_past_sub_3pl": "fleipaðisk",
"mp_past_sub_3sg": "fleipaðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "fleipumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "fleipumk",
"mp_pres_ind_2pl": "fleipizk",
"mp_pres_ind_2sg": "fleipask",
"mp_pres_ind_3pl": "fleipask",
"mp_pres_ind_3sg": "fleipask",
"mp_pres_part": "fleipandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "fleipimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "fleipumk",
"mp_pres_sub_2pl": "fleipizk",
"mp_pres_sub_2sg": "fleipisk",
"mp_pres_sub_3pl": "fleipisk",
"mp_pres_sub_3sg": "fleipisk",
"past_ind_1pl": "fleipuðum",
"past_ind_1sg": "fleipaða",
"past_ind_2pl": "fleipuðuð",
"past_ind_2sg": "fleipaðir",
"past_ind_3pl": "fleipuðu",
"past_ind_3sg": "fleipaði",
"past_part": "fleipaðr",
"past_sub_1pl": "fleipaðim",
"past_sub_1sg": "fleipaða",
"past_sub_2pl": "fleipaðið",
"past_sub_2sg": "fleipaðir",
"past_sub_3pl": "fleipaði",
"past_sub_3sg": "fleipaði",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "fleipum",
"pres_ind_1sg": "fleipa",
"pres_ind_2pl": "fleipið",
"pres_ind_2sg": "fleipar",
"pres_ind_3pl": "fleipa",
"pres_ind_3sg": "fleipar",
"pres_part": "fleipandi",
"pres_sub_1pl": "fleipim",
"pres_sub_1sg": "fleipa",
"pres_sub_2pl": "fleipið",
"pres_sub_2sg": "fleipir",
"pres_sub_3pl": "fleipi",
"pres_sub_3sg": "fleipi",
"title1": "Conjugation of fleipa — active (weak class 2)",
"title2": "Conjugation of fleipa — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-blank-full"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fleipum",
"impr_2pl": "fleipið",
"impr_2sg": "fleipa",
"infinitive": "fleipa",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "fleipuðum",
"past_ind_1sg": "fleipaða",
"past_ind_2pl": "fleipuðuð",
"past_ind_2sg": "fleipaðir",
"past_ind_3pl": "fleipuðu",
"past_ind_3sg": "fleipaði",
"past_part": "fleipaðr",
"past_sub_1pl": "fleipaðim",
"past_sub_1sg": "fleipaða",
"past_sub_2pl": "fleipaðið",
"past_sub_2sg": "fleipaðir",
"past_sub_3pl": "fleipaði",
"past_sub_3sg": "fleipaði",
"pres_ind_1pl": "fleipum",
"pres_ind_1sg": "fleipa",
"pres_ind_2pl": "fleipið",
"pres_ind_2sg": "fleipar",
"pres_ind_3pl": "fleipa",
"pres_ind_3sg": "fleipar",
"pres_part": "fleipandi",
"pres_sub_1pl": "fleipim",
"pres_sub_1sg": "fleipa",
"pres_sub_2pl": "fleipið",
"pres_sub_2sg": "fleipir",
"pres_sub_3pl": "fleipi",
"pres_sub_3sg": "fleipi",
"title": "Conjugation of fleipa — active (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "fleipa",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðr",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipa",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaða",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipa",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaða",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipar",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðir",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipar",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaði",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipi",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaði",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðuð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipa",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipi",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaði",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipa",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fleipumsk",
"impr_2pl": "fleipizk",
"impr_2sg": "fleipask",
"infinitive": "fleipask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "fleipuðumsk",
"past_ind_1sg": "fleipuðumk",
"past_ind_2pl": "fleipuðuzk",
"past_ind_2sg": "fleipaðisk",
"past_ind_3pl": "fleipuðusk",
"past_ind_3sg": "fleipaðisk",
"past_part": "fleipazk",
"past_sub_1pl": "fleipaðimsk",
"past_sub_1sg": "fleipuðumk",
"past_sub_2pl": "fleipaðizk",
"past_sub_2sg": "fleipaðisk",
"past_sub_3pl": "fleipaðisk",
"past_sub_3sg": "fleipaðisk",
"pres_ind_1pl": "fleipumsk",
"pres_ind_1sg": "fleipumk",
"pres_ind_2pl": "fleipizk",
"pres_ind_2sg": "fleipask",
"pres_ind_3pl": "fleipask",
"pres_ind_3sg": "fleipask",
"pres_part": "fleipandisk",
"pres_sub_1pl": "fleipimsk",
"pres_sub_1sg": "fleipumk",
"pres_sub_2pl": "fleipizk",
"pres_sub_2sg": "fleipisk",
"pres_sub_3pl": "fleipisk",
"pres_sub_3sg": "fleipisk",
"title": "Conjugation of fleipa — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "fleipask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipazk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipask",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðisk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipask",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðisk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðuzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipask",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Old Norse entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to babble, tattle"
],
"id": "en-fleipa-non-verb-sQ5iBuRq",
"links": [
[
"babble",
"babble"
],
[
"tattle",
"tattle"
]
]
}
],
"word": "fleipa"
}
{
"categories": [
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nb",
"2": "verb form"
},
"expansion": "fleipa",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "fleipe"
}
],
"glosses": [
"preterite of fleipe"
],
"links": [
[
"fleipe",
"fleipe#Norwegian_Bokmål"
]
],
"tags": [
"form-of",
"preterite"
]
},
{
"categories": [
"Norwegian Bokmål past participles"
],
"form_of": [
{
"word": "fleipe"
}
],
"glosses": [
"past participle of fleipe"
],
"links": [
[
"fleipe",
"fleipe#Norwegian_Bokmål"
]
],
"tags": [
"form-of",
"participle",
"past"
]
}
],
"word": "fleipa"
}
{
"categories": [
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nb",
"2": "noun form",
"g": "n"
},
"expansion": "fleipa n",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "fleip"
}
],
"glosses": [
"definite plural of fleip"
],
"links": [
[
"fleip",
"fleip#Norwegian_Bokmål"
]
],
"raw_glosses": [
"(non-standard since 2020) definite plural of fleip"
],
"raw_tags": [
"since 2020"
],
"tags": [
"definite",
"form-of",
"neuter",
"nonstandard",
"plural"
]
}
],
"word": "fleipa"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "non",
"3": "fleipa",
"4": "",
"5": "to babble, tattle"
},
"expansion": "Old Norse fleipa (“to babble, tattle”)",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse fleipa (“to babble, tattle”).",
"forms": [
{
"form": "fleipar",
"tags": [
"present"
]
},
{
"form": "fleipa",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "fleipa",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fleipast",
"tags": [
"infinitive",
"passive"
]
},
{
"form": "fleipande",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "fleipa",
"tags": [
"imperative"
]
},
{
"form": "fleip",
"tags": [
"imperative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "fleipa (present tense fleipar, past tense fleipa, past participle fleipa, passive infinitive fleipast, present participle fleipande, imperative fleipa/fleip)",
"name": "nn-verb-1"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
"Norwegian Nynorsk lemmas",
"Norwegian Nynorsk terms derived from Old Norse",
"Norwegian Nynorsk terms inherited from Old Norse",
"Norwegian Nynorsk verbs",
"Norwegian Nynorsk weak verbs",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"to joke"
],
"links": [
[
"joke",
"joke"
]
]
}
],
"word": "fleipa"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "fleipa"
}
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fleipa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "fleipandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "fleipaðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fleipa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipaða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipaðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fleipuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fleipim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipaðim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fleipuðuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fleipið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipaðið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipaði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fleipið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fleipask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "fleipandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "fleipazk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fleipumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipuðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipuðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fleipuðumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fleipimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipaðimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fleipuðuzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fleipizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipaðizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fleipask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipuðusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipaðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fleipask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fleipumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fleipizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fleipra",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"10": "{{{ppast2}}}",
"11": "",
"12": "{{{ppast3}}}",
"13": "",
"14": "{{{3}}}",
"15": "",
"16": "{{{pp2}}}",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "{{{1}}}",
"5": "",
"6": "{{{spast2}}}",
"7": "",
"8": "{{{2}}}",
"9": "",
"head": "",
"tr": ""
},
"expansion": "fleipa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fleipa",
"name": "non-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fleip"
},
"name": "non-conj-weak2"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fleipum",
"impr_2pl": "fleipið",
"impr_2sg": "fleipa",
"infinitive": "fleipa",
"mp_impr_1pl": "fleipumsk",
"mp_impr_2pl": "fleipizk",
"mp_impr_2sg": "fleipask",
"mp_infinitive": "fleipask",
"mp_past_ind_1pl": "fleipuðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "fleipuðumk",
"mp_past_ind_2pl": "fleipuðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "fleipaðisk",
"mp_past_ind_3pl": "fleipuðusk",
"mp_past_ind_3sg": "fleipaðisk",
"mp_past_part": "fleipazk",
"mp_past_sub_1pl": "fleipaðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "fleipuðumk",
"mp_past_sub_2pl": "fleipaðizk",
"mp_past_sub_2sg": "fleipaðisk",
"mp_past_sub_3pl": "fleipaðisk",
"mp_past_sub_3sg": "fleipaðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "fleipumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "fleipumk",
"mp_pres_ind_2pl": "fleipizk",
"mp_pres_ind_2sg": "fleipask",
"mp_pres_ind_3pl": "fleipask",
"mp_pres_ind_3sg": "fleipask",
"mp_pres_part": "fleipandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "fleipimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "fleipumk",
"mp_pres_sub_2pl": "fleipizk",
"mp_pres_sub_2sg": "fleipisk",
"mp_pres_sub_3pl": "fleipisk",
"mp_pres_sub_3sg": "fleipisk",
"past_ind_1pl": "fleipuðum",
"past_ind_1sg": "fleipaða",
"past_ind_2pl": "fleipuðuð",
"past_ind_2sg": "fleipaðir",
"past_ind_3pl": "fleipuðu",
"past_ind_3sg": "fleipaði",
"past_part": "fleipaðr",
"past_sub_1pl": "fleipaðim",
"past_sub_1sg": "fleipaða",
"past_sub_2pl": "fleipaðið",
"past_sub_2sg": "fleipaðir",
"past_sub_3pl": "fleipaði",
"past_sub_3sg": "fleipaði",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "fleipum",
"pres_ind_1sg": "fleipa",
"pres_ind_2pl": "fleipið",
"pres_ind_2sg": "fleipar",
"pres_ind_3pl": "fleipa",
"pres_ind_3sg": "fleipar",
"pres_part": "fleipandi",
"pres_sub_1pl": "fleipim",
"pres_sub_1sg": "fleipa",
"pres_sub_2pl": "fleipið",
"pres_sub_2sg": "fleipir",
"pres_sub_3pl": "fleipi",
"pres_sub_3sg": "fleipi",
"title1": "Conjugation of fleipa — active (weak class 2)",
"title2": "Conjugation of fleipa — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-blank-full"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fleipum",
"impr_2pl": "fleipið",
"impr_2sg": "fleipa",
"infinitive": "fleipa",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "fleipuðum",
"past_ind_1sg": "fleipaða",
"past_ind_2pl": "fleipuðuð",
"past_ind_2sg": "fleipaðir",
"past_ind_3pl": "fleipuðu",
"past_ind_3sg": "fleipaði",
"past_part": "fleipaðr",
"past_sub_1pl": "fleipaðim",
"past_sub_1sg": "fleipaða",
"past_sub_2pl": "fleipaðið",
"past_sub_2sg": "fleipaðir",
"past_sub_3pl": "fleipaði",
"past_sub_3sg": "fleipaði",
"pres_ind_1pl": "fleipum",
"pres_ind_1sg": "fleipa",
"pres_ind_2pl": "fleipið",
"pres_ind_2sg": "fleipar",
"pres_ind_3pl": "fleipa",
"pres_ind_3sg": "fleipar",
"pres_part": "fleipandi",
"pres_sub_1pl": "fleipim",
"pres_sub_1sg": "fleipa",
"pres_sub_2pl": "fleipið",
"pres_sub_2sg": "fleipir",
"pres_sub_3pl": "fleipi",
"pres_sub_3sg": "fleipi",
"title": "Conjugation of fleipa — active (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "fleipa",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðr",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipa",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaða",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipa",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaða",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipar",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðir",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipar",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaði",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipi",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaði",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðuð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipa",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipi",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaði",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipa",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fleipumsk",
"impr_2pl": "fleipizk",
"impr_2sg": "fleipask",
"infinitive": "fleipask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "fleipuðumsk",
"past_ind_1sg": "fleipuðumk",
"past_ind_2pl": "fleipuðuzk",
"past_ind_2sg": "fleipaðisk",
"past_ind_3pl": "fleipuðusk",
"past_ind_3sg": "fleipaðisk",
"past_part": "fleipazk",
"past_sub_1pl": "fleipaðimsk",
"past_sub_1sg": "fleipuðumk",
"past_sub_2pl": "fleipaðizk",
"past_sub_2sg": "fleipaðisk",
"past_sub_3pl": "fleipaðisk",
"past_sub_3sg": "fleipaðisk",
"pres_ind_1pl": "fleipumsk",
"pres_ind_1sg": "fleipumk",
"pres_ind_2pl": "fleipizk",
"pres_ind_2sg": "fleipask",
"pres_ind_3pl": "fleipask",
"pres_ind_3sg": "fleipask",
"pres_part": "fleipandisk",
"pres_sub_1pl": "fleipimsk",
"pres_sub_1sg": "fleipumk",
"pres_sub_2pl": "fleipizk",
"pres_sub_2sg": "fleipisk",
"pres_sub_3pl": "fleipisk",
"pres_sub_3sg": "fleipisk",
"title": "Conjugation of fleipa — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "fleipask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipazk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipask",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðisk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipask",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðisk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðuzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipuðusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipaðisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipask",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fleipizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Old Norse class 2 weak verbs",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse verbs",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"to babble, tattle"
],
"links": [
[
"babble",
"babble"
],
[
"tattle",
"tattle"
]
]
}
],
"word": "fleipa"
}
Download raw JSONL data for fleipa meaning in All languages combined (18.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.